Jak prawidłowo przewozić samochód na lawecie?

Przewóz samochodu na lawecie może być niezbędny w różnych sytuacjach, takich jak awaria, kolizja czy przeprowadzka. Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno ładunkowi, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego, warto znać zasady prawidłowego mocowania i transportu pojazdu na lawecie. W niniejszym artykule omówimy siedem kluczowych aspektów tego procesu.

Wybór odpowiedniej lawety

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej lawety, która będzie w stanie pomieścić samochód oraz spełniać wymagania dotyczące dopuszczalnej masy całkowitej. Podczas wynajmu lawety we Wrocławiu od naszej firmy dopasujemy długość, szerokość i wysokość platformy, a także na jej nośność. Laweta powinna być wyposażona w niezbędne elementy mocujące oraz oświetlenie zgodne z przepisami ruchu drogowego.

Umieszczenie samochodu na lawecie

Przed przystąpieniem do załadunku samochodu na lawetę, należy upewnić się, że pojazd jest wyłączony, hamulec ręczny jest zaciągnięty, a skrzynia biegów ustawiona na biegu jałowym. Następnie, przy użyciu specjalnych ramp, samochód należy ostrożnie wjechać na platformę lawety. Warto pamiętać, aby zachować równowagę pojazdu podczas wjazdu na lawetę, unikając gwałtownych ruchów.

Zabezpieczenie samochodu przed przesuwaniem się

Kiedy samochód znajduje się już na lawecie, należy go odpowiednio zabezpieczyć przed przesuwaniem się podczas transportu. Do tego celu służą pasy mocujące oraz łańcuchy z hakiem. Ważne jest, aby pasy były odpowiednio napięte i mocowane w punktach mocujących pojazdu. Należy również sprawdzić, czy łańcuchy są dobrze zabezpieczone przed przypadkowym odczepieniem się

Kontrola oświetlenia i sygnalizacji świetlnej

Przed rozpoczęciem jazdy przy każdym wynajmie lawety we Wrocławiu sprawdzamy, czy oświetlenie lawety oraz sygnalizacja świetlna są sprawne i widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Obejmuje to m.in. światła pozycyjne, kierunkowskazy oraz światła hamowania. W razie potrzeby można zamontować dodatkowe lampy sygnalizacyjne na tylnej części lawety.

Dostosowanie prędkości do warunków drogowych

Podczas przewożenia samochodu na lawecie, kierowca powinien dostosować prędkość do panujących warunków drogowych oraz obowiązujących przepisów. Warto pamiętać, że przewóz ładunku na lawecie może wpłynąć na zachowanie pojazdu, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas wykonywania manewrów takich jak skręcanie czy hamowanie.