Na jakiej zasadzie odbywa się wynajem autolawet?

Wynajem autolawet jest coraz popularniejsze, przede wszystkim ze względu na wygodę. Autolaweta to połączenie pojazdu i lawety, służący do transportu samochodów lub motocykli. Na jakiej zasadzie odbywa się wynajem autolawet?

Czym jest autolaweta?

Autolaweta i laweta to dwa różne pojazdy, choć wielu kierowców uznaje, że są one podobne. Różnica między lawetą i autolawetą polega na tym, że ta druga jest środkiem transportu, który ma na stałe przytwierdzoną lawetę. Z kolei laweta to inaczej przyczepka, którą można przypiąć do innego pojazdu. Służy ona do transportowania innych pojazdów, takich jak motocykli, samochodów, a nawet rzeczy takich jak meble. Autolawetą mogą poruszać się kierowcy, którzy posiadają uprawnienia kategorii B, a łączna masa pojazdu wraz z jego ładunkiem nie przekracza 3500 kg.

Wynajem autolawet

Wypożyczenie lawety to proces, który nie jest bardzo skomplikowany. Kiedy zachodzi potrzeba przewiezienia pojazdu z punktu A do punktu B, szczególnie w momencie przeprowadzki lub gdy sprowadzane jest auto z zagranicy, może zachodzić potrzeba wypożyczenia autolawety. Jest jednak kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, zanim wynajmiemy pojazd. Jest to przede wszystkim cena oraz samo wyposażenie autolawety. Sam wynajem polega na podpisaniu umowy z firmą wynajmującą, jak również sprawdzeniu aktualnego ubezpieczenia pojazdu, dzięki temu pojazd nie będzie stanowił żadnego zagrożenia dla ruchu drogowego i samego kierowcy. Wynajmując tego typu pojazd, warto zwrócić uwagę, czy wśród elementów wyposażenia autolawety znajduje się hak holowniczy i wciągarka. Jak przy każdym wynajmowanym pojeździe, ważne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i ewentualne zgłoszenie uszkodzenia.