Wynajem auta kontra podatki

Wynajem samochodu odbywa się na podstawie sporządzonej umowy najmu, która według Kodeksu Cywilnego jest przekazaniem przez wynajmującego rzeczy do użytkowania najemcy. Zazwyczaj umowa tego rodzaju, zawierana jest na czas określony, gdzie okres wynajmu krótkoterminowego wynosi poniżej 6 miesięcy, natomiast długoterminowego – 6 miesięcy lub dłużej. To właśnie na podstawie tego, jaki był czas trwania umowy najmu, ustalana jest wartość pieniężna należności za daną usługę. Jakie warunki powinien spełnić najemca, by móc odliczyć podatek VAT? Czy możliwe jest odliczenie 100% wartości VAT?

Wynajem samochodu a koszty przedsiębiorstwa

Prawo podatkowe w jasny sposób określa koszty uzyskania przychodu osób fizycznych – są to wszelkie wydatki, które zostały poniesione w celu uzyskania, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodu. Oznacza to, że przedsiębiorca decydujący się na wynajem samochodu umożliwiającego realizację celów prowadzonej działalności gospodarczej, może ubiegać się o odliczenie podatku VAT. Konieczne jest jednak przedstawienie odpowiednich dokumentów potwierdzających poniesione koszty. Zalicza się do nich przede wszystkim faktury VAT oraz rachunki, na których widnieją aktualne dane firmy.

Wynajem auta – jak rozliczać VAT?

Obowiązujące prawo podatkowe stanowi, iż każdy czynny podatnik VAT ma możliwość odliczenia podatku VAT z faktury dotyczącej usługi najmu pojazdu lub jego eksploatacji. Wynajęcie samochodu osobowego upoważnia do odliczenia 100% wartości VAT tylko wtedy, gdy najemca prowadzi tzw. kilometrówkę pojazdu, zgłosił go do Urzędu Skarbowego, a także przygotował regulamin użytkowania auta, który obowiązuje w przedsiębiorstwie. Warto pamiętać również o tym, że samochód musi być wykorzystywany wyłączenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.